Jest rok 2023 i wydawałoby się, że takie rzeczy w Polsce są już nie możliwe do pokazania. A jednak, Robert Brykała z Muzeum Skarb Narodu potrafi znaleźć i otworzyć szopy, stodoły, garaże, do których nikt nie zaglądał latami i w których ukryte są prawdziwe perełki motoryzacji. Tak jest także tym razem. Na jednym z odwiedzonych złomów trafił na kilka hal magazynowych z zakurzonymi klasykami motoryzacji.
Ukryte klasyki motoryzacji w halach na złomowisku.
Właściciel auto kasacji przewidział, że samochody staną się bardziej wartościowe z czasem i postanowił je przechować w zamkniętych halach. Ustawiał kolejne auta okbok siebie, i dziś jest to pokaźna kolekcja klasyków. Każdy z nich jest w innym stanie, jedne wymagają czyszczenia i drobnych poprawek, inne wymagają gruntownego remontu. Wśród zgromadzonych samochodów jest, kilka „gratów” które nadają się wyłącznie na części, ale większość z nich to auta poszukiwane na europejskim rynku samochodów klasycznych, takie jak Mercedesy, Fordy, Volkswageny, Audi, ale przede wszystkim cała gama klasyków polskiej motoryzacji i raj dla fanów Poloneza, bo znajdą oni tam przekrój prawie wszyskich Polonezów, które wyjechały żerańskiej Fabryki Samochodów Osobowych: FSO Polonez w wersji „wąskie Caro”, „szerokie Caro”, Polonez Atu.
Odkryj zabytkowe klasyki motoryzacji i przywróć im dawny blask.
Polonezy, Łady, Żuki i Mercedesy, to tylko niektóre z odkrytych tam samochodów. Większość z nich to auta do renowacji, niektóre to prawdziwe klasyki motoryzacji, inne kwalifikując się do rejestracji jako samochody zabytkowe. Wszystkie pojazdy przyjechały o własnych siłach. Niektóre stoją tam zaledwie 3-5 lat i można je uruchomić, odłączając jedynie naładowany akumulator. Każde z aut ma status pojazdu wyrejestrowanego, ale istnieje możliwość przywrócenia ich do ponownego w pełni prawnego użytkowania. Zwykłe mycie czy kilka zabiegów detailingowych i mogą odzyskać dawny blask i cieszyć miłośnika motoryzacji na rajdzie czy zlocie.
Właściciel sprzedaje klasyczne samochody do renowacji.
Właściciel zdecydował, że przyszedł czas, kiedy niektóre z nich mogłyby trafić do nowych właścicieli, którzy dali bym nowe życie. Jeśli jesteście fanami motoryzacji i chcecie rozpocząć przygodę odrestaurowywaniem klasyków motoryzacji, wszystkie z tych samochodów, są do sprzedania w całości. Dajcie jeśli zdecydujecie się uratować jakiegoś klasyka z tej kolekcji, może w ramach działalności Muzeum Skarb Narodu uda się zrobić o nim materiał o tym jak go ratujecie. Kontakt do właściciela znajdziecie w opisie filmu na YouTube – link do filmu na końcu.
Obejrzyjcie całą relację video z odkrycia: „Graciarska stodoła na złomie – Czy jest tu coś do uratowania?” na kanale YouTube Muzeum Motoryzacji i Techniki SKARB NARODU.
Komentarze